خانه موزه شوپن، مکانی برای شناخت پیانیست مشهور

موزه «شوپن» یکی از خانه موزه‌های مهم در لهستان است که زندگی این موسیقیدان مشهور را به تصویر کشیده است.

خانه موزه شوپن، مکانی برای شناخت پیانیست مشهور

خانه‌ موزه‌های بسیاری امروزه در سرتاسر دنیا فعالیت می‌کنند که در جهت پاسداشت یاد، خاطره یا آثار فردی خاص به موزه تبدیل شده‌اند و به بهانه وجود او از طریق فعالیت موزه‌ای این مهم را به انجام رسانیده‌اند.

در دنیای مشترک موزه‌ها و هنر موسیقی، از این دست خانه موزه‌ها بسیار است. تنها در کشور آلمان حدود چهل و یک خانه موزه مربوط به هنرمندان موسیقی وجود دارد.

تعداد خانه موزه‌های هنرمندان مشهور موسیقی گاهی به بیش از دو خانه موزه می‌رسد و هرجا هنرمند اقامت کوتاهی نیز گزیده، به دلیل شهرت و اهمیت خود یا آثارش، ملت‌ها و اقوام با حفظ آثار و خانه تلاش کرده‌اند بخشی از افتخارات هنرمند را در کشور خویش محفوظ داشته، او را جزو میراث فرهنگی خویش قرار دهند.

در دنیای موسیقی و موسیقیدان‌ها، «شوپن» شخصیتی بدون مرز و جغرافیا است. بسیاری از مردم دنیا آثار مرتبط با پیانوی او را یا می‌شناسند و شنیده‌اند یا می‌نوازند و با آن زندگی می‌کنند.

خانه موزه شوپن

مجسمه مومی «شوپن»، پیانیست لهستانی

مهم‌ترین نوآوری شوپن در قالب فرم‌هایی مانند سونات پیانو، والس، نوکتورن، پرلود و پولونز خلق شده‌اند.

وی اغلب آثارش را فقط برای پیانو می‌نوشت، اما در میان کارهایش می‌توان قطعاتی برای پیانو و سازی دیگر به عنوان همراهی‌کننده یافت.

بخشی از فضای داخلی خانه موزه «شوپن»، لهستان

شوپن لهستانی بود اما بیش‌تر عمر خود را در فرانسه سپری کرد.

موزه «شوپن» در لهستان، یکی از مهم‌ترین موزه‌های این‌چنینی با تمرکز بر شخصیت یک هنرمند نوازنده و آهنگساز با شهرتی جهانی است.

موزه‌ای که با این موضوع تبدیل به مرکزی فرهنگی و موسیقایی شده و در این زمینه به‌طور جدی با برنامه‌هایی از قبیل سخنرانی، کنسرت و… در کنار سایر امور مربوط به موزه فعالیت می‌کند.

موزه «فردریک شوپن» که در سال ۲۰۰۹ به مناسبت سال جهانی شوپن فعالیت دوباره خود را کرده بود، در کاخ تاریخی استروگسکی در ورشو لهستان بازگشایی شده است.

تندیس «شوپن» در خانه موزه «شوپن»

این موزه در چهار طبقه مختلف پذیرای علاقه‌مندان به این هنرمند، آهنگساز و پیانیست، از سرتاسر جهان است.

نمای داخلی خانه موزه «شوپن»، لهستان

بنای قرن شانزدهمی موزه متعلق به «دوک یانوش استروگسکی» بوده که در قرن هجده و نوزدهم میلادی مورد بازسازی قرار گرفته است.

کاخ تاریخی استروگسکی، ورشو، لهستان

در اواسط قرن نوزدهم میلادی یعنی در سال ۱۸۵۹، این بنا که به‌عنوان مرکز تحقیقات موسیقایی تغییر کاربری داده بود و یکی از بهترین کنسرواتورهای سلطنتی ورشو و مرکز آموزش موسیقی بخش هنرهای زیبا به‌شمار می‌رفت و فعالیت خود را از زمان جوانی شوپن آغاز کرده بود، مجددا بازسازی و در اوایل قرن بیستم سالن کنسرت نیز به آن اضافه شد.

چشم‌انداز موزه شوپن، گردآوری، نگهداری و نمایش هر آنچه که مربوط به این آهنگساز بزرگ می‌شود، برای قشر وسیعی از مخاطبان است.

در این موزه تلاش شده تا با انواع وسایل ارتباط جمعی و ابزار فن‌‌آوری در کنار برگزاری مناسبت‌های خاص پژوهشی و موسیقایی و با هدف تبدیل شدن به یک مرکز فرهنگی، از تعریف سنتی موزه، یعنی مکانی صرفا برای نگهداری و نمایش اشیاء فاصله گرفته شود.

 

منبع : کجارو