شگفت انگیزترین پروازهای بالونی جهان

سفر با بالون از آنگونه سفرهایی است که هنوز جایگزینی برایش نیامده است. این نوع سفر در برخی نقاط جهان بیشتر توصیه می‌شود.

شگفت انگیزترین پروازهای بالونی جهان

پروازی آرام بر فراز مکان‌های جدید تجربه‌ای بی‌نظیر است که بهترین چشم‌انداز را برای شخص به ارمغان می‌آورد. سفر با بالون هوای گرم فرازهای جدیدی از سیر و سیاحت را پیش چشم مسافر می‌گذارد. در این میان برخی نقاط جهان انگار برای سفرهای بالونی مناسب‌تر هستند که در ادامه معرفی می‌شوند.

در اوایل پاییز هر سال، در شهر کوچک البوکرکی نیو مکزیکو بزرگ‌ترین جشنواره‌ی بالون‌های هوای گرم جهان برگزار می‌شود. طی این جشنواره‌ی ۹ روزه، بیش از ۵۰۰ بالون در اوج‌گیری با هم مسابقه می‌دهند. البته به جز در جشنواره، در طول سال نیز تورهای بالون‌سواری برای مسافران فراهم است.

بالون‌سواری در هنگام طلوع آفتاب به خودی خود حسی جادویی دارد اما وقتی این پرواز بر فراز دودکش‌های جن کاپادوکیه باشد جادویی‌تر هم خواهد شد. شکل منحصر به فرد صخره‌ها و غارهای گورم در ترکیه این نقطه از جهان را به یکی از نمادین‌ترین مقاصد برای بالون‌سواری تبدیل کرده است. آسمان صبح این منطقه هر روز با صدها بالون پوشیده می‌شود و حس غریبی را به وجود می‌آورد.

گشت و گذار با جیپ در پارک ملی سرنگتی تانزانیا امری معمول است که مسافران انجام می‌دهند، اما برای دیدن پارک ملی گزینه‌ی هوایی نیز وجود دارد. بالون‌سواری بر فراز پارک سرنگتی چشم‌انداز کاملی از آنجا و تمام حیوانات وحشی آن به دست می‌دهد.

پارک ملی سرنگتی به خاطر حیوانات وحشی متعددش معروف است و قدیمی‌ترین پارک ملی تانزانیا به حساب می‌آید

حس گشت و گذار در میان جنگل‌ها و معابد محوطه‌ی باستانی باگان حسی شگفت‌انگیز است، اما اگر این مجموعه را از فراز آسمان ببینید اعجاب‌آمیزتر نیز می‌شود. در این سفر هوایی، بالون از میان مه غلیظ باگان می‌گذرد و از روی معابد و دریاچه‌ی اینل گذر می‌کند.

پادشاهی پاگان (از قرن نهم تا سیزدهم میلادی) کشور میانمار را متحد کرد و باگان پایتختش بود

امکان بالون‌سواری حتی در قطب شمال نیز وجود دارد. به جز تورهای قایق‌سواری و دیدار از حیات وحش قطب شمال، تور بالون‌سواری نیز در این نقطه از جهان فراهم شده است (البته اگر هوا اجازه دهد) تا مسافر بتواند دید مناسبی نسبت به محیط داشته باشد.

پرواز بر فراز تپه‌ها و تاکستان‌های منطقه‌ی ناپای کالیفرنیا بسیار روح‌بخش است. تورهایی برای این کار وجود دارد تا سفر را به یادماندنی‌تر کند.

دره ناپا، در شمال سان فرانسیسکو، به خاطر تاکستان‌هایش معروف است

شاتودکس (Château d’Oex) سوئیس مکانی معروف برای بالون‌سواران است. اولین تور جهانی بالون در سال ۱۹۹۹ در این منطقه برگزار شد. در دی ماه هر سال، این منطقه‌ی پوشیده از برف میزبان جشنواره‌ی جهانی پرواز با بالون هوای گرم می‌شود. بالون‌های رنگارنگ در این فستیوال شرکت می‌کنند و در کنارش هم افرادی به اسکی کردن در ارتفاعات آلپ می‌پردازند.

شاتودکس مکانی معروف برای ماجراجویی هم در زمستان و هم در تابستان است

شناور شدن بر فراز معابد و آرامگاه‌های مصریان باستان حس گم شدن در زمان را به مسافر القا می‌کند. در تورهای بالون‌سواری صبحگاهی در منطقه‌ی اقصر، مسافران از ورای کویرهای بی‌پایان و حاشیه‌های سرسبز نیل می‌گذرند.

محوطه‌ باستانی اقصر مصر را اغلب بزرگ‌ترین موزه‌ی فضای باز جهان می‌نامند
لچوورث، نیویورک

بالون‌سواری در لچوورت نیویورک یعنی گذر کردن از روی رودخانه‌ها، تنگه‌ها، جنگل‌های پرپشت و آبشارهای عظیم.

یکی از نکات جالب درباره‌ی استکهلم این است که، برخلاف دیگر شهرها، بالون‌هایش در داخل شهر نیز پرواز می‌کنند. بنابراین می‌توان در استکهلم سوار بر بالون تمام مناطق تاریخی و مدرنش را یکجا دید.

بالون‌سواری یکی از مشهورترین سرگرمی‌های استکهلم است

بالون‌های بیابان سونورا هم‌زمان با آفتاب آتشین صحرا اوج می‌گیرند و خیلی بیشتر از اتومبیل‌ها در دل کویر پیش می‌روند.

بیابان سونورا بخش بزرگی از جنوب غرب ایالات متحده و شمال غرب مکزیک را پوشش داده است

در حالت عادی بیش از یک روز لازم است تا مسافر بتواند مناظر وادی رم را ببیند، اما بالون‌سواری بر فراز آن کار را آسان می‌کند. در تورهای بالون وادی رم، مسافران شب را درون چادرهای بدوی و زیر آسمان پرستاره می‌گذرانند. سپس در صبحگاه با بالون پرواز کرده و چشم‌انداز کاملی از ریگ‌های روان و صخره‌های یکی از ارزشمندترین مکان‌های اردن به دست می‌آورند.

وادی رم محل فیلمبرداری تعدادی از فیلم‌های علمی-تخیلی بوده است

شهر باستانی تئوتیئواکان در آمریکای مرکزی از هر زاویه‌ای که نگریسته شود شگفت‌انگیز است، اما اگر از ورای بالون دیده شود چشم‌انداز بدیعی به دست می‌دهد. با پرواز روی تئوتیئواکان می‌توان به وسعت و طراحی عجیب این میراث جهانی پی برد. بالون‌سواری بر فراز این شهر باستانی بهترین راه برای دوری از شلوغی و تصور کردن شمای کلی شهری دوهزارساله است.

برخی از قابل توجه‌ترین هرم‌های آمریکای مرکزی در تئوتیئواکان قرار دارند

این منطقه‌ی دوست‌داشتنی در ایتالیا وقتی از بالا نگریسته شود رویایی‌تر هم می‌شود. صبحانه‌ای توسکانیایی (نان محلی، روغن زیتون و پنیر تازه) و پرواز بر فراز زمین‌های کشاورزی و تپه‌ها و قلعه‌های قرون وسطایی را تصور کنید؛ این‌ها مواردی هستند که مسافر در تور بالون توسکانی تجربه می‌کند.

بالون‌سواری در پارک سیتی یوتا یکی از مهم‌ترین دلایل سفر مسافران در تابستان به آن منطقه است. ارتفاعات این منطقه در زمستان محل اسکی سواری می‌شود، اما در تابستان چشم‌اندازهای زیبایی به خود می‌گیرند.

دیدن دره‌ی یارا از آسمان تجربه‌ای فراموش‌ناشدنی است. این دره در فاصله‌ی یک‌ساعته از ملبورن قرار دارد.

در شن‌های سرخ صحرای نامیب نمی‌توان به راحتی پیاده‌روی کرد. صحرای نامیب بلندترین ریگ‌های جهان را دارد که با بالون می‌توان به راحتی آن‌ها را مشاهده نمود.

سسوسولی گستره‌ای از خاک رس و نمک در بخش جنوبی صحرای نامیب است

با بالون‌سواری بر فراز دره‌ی لوار می‌توان قلعه‌ها، تاکستان‌ها و باغ‌های امتداد رودخانه‌ی لوار را در یک روز دید.

دره لوار مرکزی به خاطر بافت تاریخی و معماری‌اش در میراث جهانی یونسکو ثبت شده است
چهار رویداد دیگر برای دوستداران بالون:

برای آن دسته از افرادی که از ارتفاع می‌ترسند (یا حداقل آمادگی هیجان را ندارند)، این جشنواره‌ها بهترین گزینه برای تماشا کردن هستند.

در مرداد هر سال، ایندیانولا جشنواره‌ای ۹روزه برگزار می‌کند. بیش از صد بالون، در حالی که روی زمین کنسرت برگزار می‌شود، از روی مزارع ذرت پرواز می‌کنند. علاقه‌مندان می‌توانند از موزه‌ی بالون و سالن مشاهیر بالون‌سواری آمریکا، که هر دو خانه‌ی ایندیانولا نامیده می‌شوند، نیز دیدن کنند.

مسافرانی که در مردادماه به لیک دیستریکت انگلستان می‌روند، نباید جشنواره‌ی بین‌المللی بالون بریستول را از دست دهند. این جشنواره، که در آخر هفته برگزار می‌شود، بزرگ‌ترین رویداد بالونی انگلستان است که با برنامه‌های سرگرم‌کننده و رایگان اوقات خوشی را برای خانواده‌ها فراهم می‌آورد.

در میانه‌ی تابستان هر سال، جشنواره‌ای یک‌هفته‌ای در خارج از شهر مونترآل برگزار می‌شود. این رویداد بالونی با نورپردازی شبانه، پروازهای گروهی، برنامه‌هایی برای کودکان و اجراهای محلی همراه است.

شهریور هر سال در پارک رانکو سان رافائل (Rancho San Rafael) هیجان‌انگیزترین رویداد بالونی نوادا برگزار می‌شود. مسابقه‌ی بالونی رینو امروزه بزرگ‌ترین رویداد رایگان بالون‌سواری به حساب می‌آید.

 

منبع : کجارو